Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nasz cel: wspieranie edukacji przyjaznej open source

Edukacja XXI wieku funkcjonująca w dobie społeczeństwa cyfrowego, podobnie jak ono powinna szeroko wykorzystywać dostępne, nowoczesne rozwiązania informatyczne, aby nie pozostawać w tyle nurtu rozwoju tego społeczeństwa. Dynamizm rozwoju aplikacji jest obecnie niezwykle szybki. Szereg urządzeń wykorzystywanych zarówno przez uczniów jak i nauczycieli w życiu codziennym, począwszy od komputerów stacjonarnych i przenośnych a na tabletach i smartfonach kończąc, charakteryzuje się różnorodnością wykorzystywanych interfejsów oraz systemów operacyjnych zarządzających ich działaniem. Jeżeli dołożymy do tego dynamiczny rozwój np. usług działających w tzw. chmurze obliczeniowej, to prawdopodobnie bardzo szybko dojdziemy do wniosku, że w dzisiejszych czasach niezwykle istotnym fundamentem rozwoju i funkcjonowania społeczeństwa cyfrowego, jest kształtowanie jego świadomości infotechnicznej.

Powszechność zamkniętych rozwiązań TI stosowanych do dziś w szkołach, wynika z faktu wdrażania ich w czasach, kiedy otwarte rozwiązania nie miały dużej siły przebicia, przez co nie były powszechnie stosowane. Niestety, aktualizacje oprogramowania zamkniętego generują koszty licencyjne, a wspomniany wcześniej dynamizm rozwoju aplikacji sprawia, że szkoły chcąc nadążyć za rozwojem technologicznym, zaczynają borykać się z problemami dostosowania rozwiązań TI do bieżących potrzeb głównie w sferze finansowej.

Odpowiedzią na zaistniałą sytuację, może być idea powszechnego wdrażania i stosowania w edukacji oprogramowania open source. Oprogramowanie to opiera się na założeniach swobodnego jego uruchamiania i wykorzystania w dowolnym celu, jak również kopiowania oraz rozpowszechniania. Szkoła nie musi wnosić opłat licencyjnych, a co za tym idzie – zaoszczędzone w ten sposób pieniądze może przeznaczyć np. na doposażenie pracowni przedmiotowych. Idea wdrożenia open source wymaga jednak rewolucji mentalnej, polegającej na otwarciu się nauczycieli oraz dyrektorów na korzyści oferowane przez to oprogramowanie.
W skład szeroko rozumianego oprogramowania open source wchodzi zarówno darmowy system operacyjny Linux, jak i pozostałe oprogramowanie wykorzystywane w szkołach (na wszystkich etapach edukacyjnych) takie jak m.in.: oprogramowanie biurowe, programy graficzne i multimedialne, aplikacje edukacyjne, środowiska programistyczne oraz oprogramowanie przeznaczone do pracy z tablicami multimedialnymi.

Linux oraz oprogramowanie open source znajdują się obecnie w fazie, w której ich instalacja, konfiguracja oraz obsługa znajdują się w zasięgu możliwości nie tylko nauczyciela, ale także ucznia szkoły podstawowej, gimnazjum i wyżej. Przekonanie, że jest to system przeznaczony tylko dla komputerowych ekspertów czy naukowców jest już mitem. Komputer z działającym systemem Linux nadaje się zarówno do pracy codziennej (użytkowej), ale również jako serwer plików umożliwiający jednoczesne podłączenie nieograniczonej liczby użytkowników bez konieczności ponoszenia kosztów licencji dostępowych.
Pełne otwarcie się edukacji na oprogramowanie open source, oprócz korzyści finansowych posiada także wymiar moralny. Pozwala na pełne kształtowanie wśród uczniów postaw korzystania z legalnego, w pełni funkcjonalnego darmowego oprogramowania. Rozwija coraz bardziej zaniedbywane umiejętności infotechniczne, jest zatem dydaktyczną szansą dla szkół, aby kształcić pokolenie gotowe odnaleźć się w otoczeniu niezwykle dynamicznie zmieniającej się technologii.

jackpotcity

Fundacja Akademickie Centrum Edukacyjno-Społeczne AKCES
Al. Wilanowska 9A lok. 121
02-765 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © 2017 Fundacja AKCES. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.