Warszawskie Centrum GeoGebry przy Uniwersytecie SWPS w Warszawie zorganizowało w 2016 roku I Ogólnopolski Konkurs dla Uczniów Matematyka & GeoGebra MaGIK.

konk5

Konkurs realizowany był na trzech poziomach edukacyjnych:

• szkoły podstawowe (klasy IV-VI)
  • gimnazja
  • szkoły ponadgimnazjalne

w trzech kategoriach:

• Ilustracja twierdzenia lub pojęcia matematycznego z GeoGebrą
  • Ilustracja twierdzenia, pojęcia lub zjawiska w przyrodzie lub technice z GeoGebrą
  • Sztuka i GeoGebra

Zadaniem uczniów było wykonanie apletu w programie GeoGebra zgodnie z kryteriami oceniania, które uwzględniały:

• zgodność projektu z tematem
  • oryginalność rozwiązania
  • stopień trudności wykonania apletu
  • czytelność i funkcjonalność projektu
  • nowatorstwo w podejściu do tematu
  • estetykę wykonania projektu.

W konkursie laureatami i wyróżnionymi zostało blisko 70 uczniów z ponad 20 szkół. Najlepsze prace nagrodzono dyplomami oraz upominkami ufundowanymi przez: Firmę Edukacyjno-Wydawniczą ELITMAT, Oficynę Edukacyjną – Krzysztof Pazdro, Wydawnictwo Nowik, Human Touch Group oraz Fundację Orange.

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 28 czerwca 2016 roku w Warszawie na Międzynarodowej Konferencji East West Conference on Matematics Education EWCOME 2016 - Matematyka bez barier podczas której laureaci zaprezentowali swoje prace.

Laureaci konkursu:

• Kategoria: Ilustracja twierdzenia lub pojęcia matematycznego
  • szkoła podstawowa

I miejsce Paweł Szaliński – Szkoła Podstawowa nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim (Pole  powierzchni prostopadłościanu)

II miejsce Mateusz Rajs - Szkoła Podstawowa nr 109 w Krakowie (Twierdzenie o kącie środkowym i wpisanym opartym na tym samym łuku)

III miejsce Adrian Sajdak – Szkoła Podstawowa nr 1 w Stalowej Woli (Figury symetryczne)

• gimnazjum

I miejsce Mateusz Purczyński – Gimnazjum nr 1 w Żninie (Objętość kuli)

II miejsce Jakub Kołosiński – Gimnazjum Katolickie w Stalowej Woli (Pole trójkąta o bokach długości a,b,c opisanego na okręgu o promieniu r)

III miejsce Jakub Szyndler –  Gimnazjum nr 1 w Chrzanowie (Twierdzenie Pitagorasa)

• szkoła ponadgimnazjalna

I miejsce Marta Prawdzik – Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku (Zadanie na dowodzenie - okrąg opisany na czworokącie)