• 10 lecie ROSE

Copyright 2018 - Custom text here

ROSE Kowalew

Geneza ośrodka

W roku szkolnym 2005/2006 nauczycielki naszej szkoły: Renata Kiełbasa (obecnie Baron), Małgorzata Baron-Galewska, Mirela Robakowska oraz Teresa Zielińska wzięły udział w II edycji ogólnopolskiego projektu „Edukacja z Internetem TP”, organizowanego przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej oraz Telekomunikację Polską. W ramach programu zrealizowano cztery projekty przedmiotowe i jeden projekt wspólny interdyscyplinarny: „Zdobywamy odznakę Turysta Ziemi Pleszewskiej”. Po zakończeniu projektu oraz kursie „Matematyka i komputery” z inicjatywy Katarzyny Winkowskiej-Nowak (SWPS) i nauczycieli biorących w nim udział powstało Stowarzyszenie ROSE. Ośrodek w Kowalewie powstał w 2006 r.

Założyciele

• Teresa Zielińska – matematyka, koordynator Ośrodka, projekt: „Twierdzenie Pitagorasa w życiu codziennym”;
• Małgorzata Baron-Galewska – geografia, informatyka, projekt: „Drewniane Kościoły w naszej okolicy – przewodnik turystyczny”;
• Renata Kiełbasa (obecnie Renata Baron) – historia, WOS, projekt: „Grecy miłośnikami piękna i mądrości”;
• Mirela Robakowska – język niemiecki, informatyka, projekt: „Pierwsze kroki z programem Borland Delphi”.
Wszystkie wymienione osoby od samego początku po dziś dzień są związane z Ośrodkiem ROSE Kowalew i czynnie w nim działają.

Adres ośrodka

województwo wielkopolskie
ul. B. Chrobrego 36
63-300 Pleszew
link do strony internetowej szkoły: http://zspkowalew.pl

link do strony internetowej ośrodka:

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie

Informacje ogólne o szkole

W skład Zespołu Szkół Publicznych w Kowalewie, w którym znajduje się Regionalny Ośrodek Szkolenia E-learningowego wchodzą trzy placówki: przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum. W zespole zatrudnionych jest 41 nauczycieli. W swojej pracy kładziemy nacisk na: kształcenie logicznego myślenia, wykorzystywanie technologii informacyjnej w procesie nauczania, wyrównywanie różnic między statusem ucznia wiejskiego a miejskiego oraz na walkę z przemocą. Od 2006 roku posiadamy własną platformę e-learningową, gdzie uczniowie mogą poszerzać wiedzę z różnych przedmiotów oraz rozwijać swoje zainteresowania. Posiadamy certyfikaty: „Szkoły z klasą”; „LEGO, COGITO, AGO” – Czytam, myślę, działam; „Nauczyciela z klasą”. Mamy laureatów i finalistów w Wojewódzkich Konkursach: Matematycznym, Historycznym, Chemicznym oraz finalistkę w krajowym konkursie matematycznym „Gry matematyczne i logiczne”. Mamy uczniów, którzy zdobyli 100% punktów z testów gimnazjalnych.

Szkolenia przeprowadzone w ramach Małego ROSE

Przeprowadzono szkolenia we wszystkich (dziewięciu) edycjach: 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 – dwie edycje, 2012, 2013, 2015

Osoby prowadzące szkolenia

Innowacje w szkole

Wspomaganie procesu nauczania poprzez własną platformę Moodle oraz chmurę edukacyjną Google. Nauczyciele matematyki systematycznie stosują na swoich zajęciach GeoGebrę.

Korzyści ze współpracy

Co ROSE dało ośrodkowi:

• zdobycie umiejętności obsługi, administrowania i zakładania platformy Moodle oraz tworzenia na niej kursów,
• zdobycie umiejętności tworzenia witryny na Joomle,
• zdobycie umiejętności tworzenia witryny w Google,
• możliwość wymiany doświadczeń między nauczycielami z całego kraju,
• udział w szkoleniach doskonalących z zakresu TIK w nauczaniu w tym z narzędzi Google.

Co ośrodek dał ROSE:

• wsparcie w tworzeniu materiałów szkoleniowych i prowadzeniu kursów,
• prowadzenie księgowości Stowarzyszenia ROSE,
• prowadzenie strony Stowarzyszenia ROSE.

Współpraca ośrodka z instytucjami lokalnymi

Współpraca i stała integracja ze środowiskiem lokalnym: sołectwo, gmina, parafia. Współpraca ze szkołami z terenu gminy.

Inne działania ośrodka

• 30-31 maja 2009 I Konferencja GeoGebry,
• 24-25 maja 2014 II Konferencja ROSE i GeoGebry,
• Szkolenie nauczycieli w zakresie obsługi programów komputerowych i platformy e-learningowej w ramach projektu „Mazowieckie Małe Przedszkola” realizowane z inicjatywy FIO (Federacja Inicjatyw Oświatowych) – 2007,
• 24 listopada 2014 konferencja „Innowacyjny Nauczyciel Matematyki”.
• 23 maja 2015 III Konferencja ROSE i GeoGebry,
• 18 czerwca 2015 Otwarcie Szkolnego Centrum Innowacji